Mezoterapia to metoda wykorzystywana od lat w medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń skóry, polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych. Skład dostarczanego koktajlu uzależniony jest od potrzeb Pacjenta oraz rodzaju wykonywanego zabiegu. W naszej klinice mezoterapia obok zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz mezoterapii Derma Rollerem stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu łysienia oraz wspomagająco przy wypadaniu włosów.
ZALETY ZABIEGU
Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów. Jednym z częstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, prowadzące do utraty i/lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy aminokwasów, minerałów, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie i regenerację struktury włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
Mezoterapia skóry głowy wskazana jest w następujących przypadkach:
– w wyniku wypadania włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia,
– w leczeniu łysienia plackowatego,
– w pobudzeniu włosów słabych i wymagających silnego odżywienia czy przetłuszczających się,
– w ograniczeniu wypadania włosów w trakcie menopauzy i po ciąży.
EFEKTY ZABIEGU
Mezoterapia jest niezwykle cenną metodą leczenia łysienia czy wypadania włosów. Mieszanina wielu substancjirewitalizujących i regenerujących stymuluje cebulki włosa oraz pobudza procesy angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych odżywiających skórę owłosioną głowy). W wyniku zabiegu następuje wzmocnienie i wzmożony odrost włosów, przywrócenie właściwej budowy zdrowego włosa. To wsparcie dla włosów cienkich i osłabionych oraz przy kuracji przeciwłupieżowej i łojotokowej. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie przez 6 miesięcy.
SZCZEGÓŁY ZABIEGU
Lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki (iniekcja) wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle lub pistoletem automatycznie regulującym głębokość wkłuć. Robi się je co 0,5-1,5 cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Zabieg jest odczuwalny, jednak ból związany ze wstrzykiwaniem preparatu jest minimalny. Ze względu na komfort pacjenta jest zastosowane znieczulenie miejscowe za pomocą kremu znieczulającego. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów. Cały zabieg trwa około 30–60 minut, w zależności od rodzaju.
WSKAZANIA POZABIEGOWE
Przez 12 godz. po wykonaniu zabiegu mezoterapii należy unikać ekstremalnych temperatur (łaźni, sauny, kriokomory) oraz bezpośredniej ekspozycji na słońce w tym również solarium oraz wskazane jest picie dużej ilości wody.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej są:
– uczulenie na podawane substancje,
– alergia,
– stany zapalne na skórze,
– skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień),
– stosowanie leków przeciwzakrzepowych, aspiryny,
– cukrzyca (niewyrównana),
– choroby autoimmunologiczne,
– choroba nowotworowa,
– ciąża, okres karmienia piersią.
OBJAWY NIEPOŻĄDANE
Objawami niepożądanymi występującymi bezpośrednio po zabiegu są rumień i obrzęk, jest to reakcja skóry na nakłuwanie, bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach oraz siniaki, krwiaki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny).