Osocze bogatopłytkowe (PRP) to koncentrat własnych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza uzyskiwany w procesie odwirowania uprzednio pobranej krwi pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Koncentrat zawiera produkowane przez płytki krwi czynniki wzrostu, które przyczyniają się do odnowy skóry, poprzez pobudzanie procesów regeneracji tkanek oraz fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu. To skuteczna i bezpieczna metoda pozwala uzyskać naturalną rewitalizację i regenerację skóry oraz włosów przy wykorzystaniu elementów uzyskanych z własnej krwi. W naszej klinice zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego obok mezoterapii igłowej stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu łysienia oraz wspomagająco przy wypadaniu włosów.
ZALETY ZABIEGU
Korzyścią wynikającą z zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego jest w zależności od stanu wyjściowego, poprawa zarówno jakości włosów, jak i ich gęstości już po kilku tygodniach od wykonania pierwszego zabiegu. Włosy stają się grubsze, mniej łamliwe. Pobudzone jest szybsze odrastanie włosów. Wypadanie włosów stopniowo się zmniejsza. Jest to metoda nieinwazyjna, naturalna, bez ryzyka wystąpienia nietolerancji czy alergii.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
Mezoterapia skóry głowy polecana jest zwłaszcza osobom mającym problemy z nadmierną utratą, wypadaniem włosów spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się, nadmiernym stresem, w okresie ciąży i laktacji jak również ze wszystkimi rodzajami łysienia. Mezoterapia skóry głowy może także mieć charakter profilaktyczny.
EFEKTY ZABIEGU
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest niezwykle cenną metodą leczenia łysienia czy wypadania włosów. Poprzez osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta wprowadzamy w skórę składniki w nim zawarte, które silnie stymulują naturalne mechanizmy regeneracji. Komórki zostają zmuszone do autentycznej pracy, gdyż pobudzane są komórki macierzyste w obrębie cebulki włosowej. Cebulka odżywa i włos zaczyna rosnąć. Osocze bogatopłytkowe podaje się w serii. Na początku raz w miesiącu. Potem, gdy włosy odrosną, raz na trzy miesiące.
SZCZEGÓŁY ZABIEGU
Zabieg polega na pobraniu z żyły pacjenta niewielkiej ilości krwi i przygotowanie z niej osocza bogatopłytkowego poprzez odwirowanie w specjalnym urządzeniu. Osocze bogatopłytkowe zostaje następnie wstrzykiwane za pomocą igły i strzykawki w skórę głowy. Nakłucia są gęste, by jak najsilniej oddziaływać na skórę. Zabieg nie wymaga znieczulenia natomiast u pacjentów wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe. Cały zabieg trwa około 30 do 45 minut.
WSKAZANIA POZABIEGOWE
Przez tydzień po zabiegu nie należy narażać się na działanie ekstremalnych temperatur (intensywne zimno, sauna). Przez około 6 tygodni po zabiegu należy unikać słońca ze względu na ryzyko powstania przebarwień (przed wyjściem z domu należy nakładać krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF +50). Jest to zabieg małoinwazyjny, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać lub odbywać po nim rekonwalescencji.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego są:
– ciąża i karmienie piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby krwi,
– przyjmowanie leków powodujących zmniejszoną krzepliwość krwi (np. kwasu acetylosalicylowego),
– opryszczka i inne wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, a także stany zapalne.
OBJAWY NIEPOŻĄDANE
Objawy niepożądane w postaci obrzęku, zasinienia i niewielkiej bolesności, które mogą pojawić się po zabiegu, zwykle mijają po kilku dniach. Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności.