W Kuźni Urody do leczenia bruksizmu stosujemy preparaty z użyciem toksyny botulinowej. Bruksizm to potocznie zwane zjawisko zgrzytania zębami. Symptomy zgrzytania zębami lub zaciskania zębów często pojawiają się w wyniku stresu. W takcie snu bruksizm objawia się głównie zgrzytaniem, w dzień charakteryzuje się mimowolnym zaciskaniem zębów. Kiedy osoba zgrzyta zębami lub je zaciska, napina i skurcza żwacze, które są głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za żucie. Wzmożony skurcz żwaczy może powodować bóle głowy, szumy w uszach, bóle twarzy, a nawet przyrost mięśni negatywnie wpływający na kształt i wyraz twarzy. Osoby cierpiące na bruksizm często mają szczęki bardziej kwadratowe i masywniejsze.
ZALETY ZABIEGU
Terapia wykrzyknięcia toksyny botulinowej w żwacze znacznie osłabia napięcie z mięśni, tym samym redukując ból. Po pewnym czasie, jeżeli mięsień pozostaje słaby, kurczy się co sprawia, że szczęka staje się mniej wydatna. Pacjenci zauważają, że po terapii zyskują młodszy wygląd, twarz wygląda subtelniej i delikatniej.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
Zabieg jest rekomendowany osobom cierpiącym na bruksizm, jako alternatywa dla tradycyjnych metod jej leczenia. Leczenie za pomocą toksyny botulinowej jest bezpieczne, bardzo skuteczne i szybkie w działaniu.
EFEKTY ZABIEGU
Za pomocą zastrzyków z botoksu możemy spowolnić siłę pracy mięśni policzkowych dzięki czemu zostają one na pewien okres przyblokowane. Utrzymywanie mięśni w osłabionym stanie przez dłuższy czas zwiększa prawdopodobieństwo pozbycia się przez pacjenta nawyku zgrzytania zębami w sytuacjach stresowych. Większość pacjentów zauważa zmniejszenie bólu mięśni już następnego dnia po zabiegu. Zabieg jest najskuteczniejszą metodą leczenia bruksizmu.
SZCZEGÓŁY ZABIEGU
Podczas konsultacji nasz lekarz medycyny estetycznej oceni potrzeby oraz przedstawi szczegóły terapii. Każdy pacjent wymaga indywidualnie dostosowanej dawki toksyny botulinowej. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje za pomocą cienkiej igły iniekcję do żwaczy. Zabieg trwa około 10 minut dla każdej ze stron. Leczenie zgrzytania zębami odbywa się etapami. Niektórzy pacjenci, aby pozbyć się bruksizmu, wymagają jedynie 2 zabiegów.
WSKAZANIA POZABIEGOWE
Zabieg jest bezpieczny i nie pozostawia śladów. Zdarza się zaczerwienie, które ustępuje po około godzinie. Należy pamiętać, że przez kolejne kilka tygodni nie rekomenduje się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do wykonania zabiegu są:
– okres ciąży i karmienia piersią
– stosowanie antybiotyków
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia grayvis, zespół Lamberta Eatona)
– aktywne zakażenia okolicy zabiegu (np. opryszczka)
– zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie niektórych leków np. aspiryna
OBJAWY NIEPOŻĄDANE:
Po zabiegu zdarza się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.